ABD basını Kılıçdaroğlu ile Erdoğan’ı karşılaştırdı: ‘1150 odalı saray yerine…’

Türkiye’de 14 Mayıs seçimleri yaklaşırken, dünya basını süreci yakından izlemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılaştıran Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), ayrıntılı bir tahlile yer verdi.

‘KILIÇDAROĞLU, DEMOKRASİ KELAMI VERİYOR’

“Erdoğan’ı koltuğundan indirmeye çalışan ana rakip, ülkeyi yirmi yıldır yöneten Erdoğan’dan büsbütün farklı bir figür çiziyor” denilen tahlilde, şu sözler kullanıldı: “Erdoğan’ın büyüleyici bir hatip olduğu yerde, mütevazi Kemal Kılıçdaroğlu yumuşak konuşuyor. Erdoğan tıpkı vakitte destekçilerine ulaşmak için devlet kaynaklarını ve etkinliklerini kullanan usta bir kampanya yürütücüsüyken, Kılıçdaroğlu seçmenlere mutfağında kaydettiği görüntülerle sesleniyor. Kutuplaştırıcı Erdoğan giderek otoriterleşirken, Kılıçdaroğlu köprü kurucu olarak ün kazanmış ve demokrasiyi yine tesis etme kelamı veriyor.”

“Muhalefet içindeki bölünmeler uzun müddettir 69 yaşındaki Erdoğan’ın iktidarda kalmasına yardımcı oldu” değerlendirmesine yer verilen tahlilde, Kılıçdaroğlu’nun Emek ve Ögürlük İttifakı’nın dayanağını de aldığı hatırlatıldı.

‘AVRUPA VE NATO YANLISI BİR DURUŞ BENİMSEYECEK’

“[Kılıçdaroğlu] seçilirse Erdoğan’ın yaptırdığı 1150 odalı saray yerine Ankara’da eski cumhurbaşkanlarının yaşadığı mütevazi cumhurbaşkanlığı sarayına taşınmayı planlıyor” tabirlerinin kullanıldığı yazıda, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun mümkün dış siyaset adımlarına ait bir kıymetlendirme de yapıldı: “Analistler, Kılıçdaroğlu’nun Rusya ile ekonomik bağları korurken muhtemelen daha Avrupa ve NATO yanlısı bir duruş benimseyeceğini söylüyor.”

‘KILIÇDAROĞLU KİN TUTMAZ’

AP’ye konuşan CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak ise, Kılıçdaroğlu’nun ‘sabrı ve uzlaşı kurma mahareti sayesinde birleşik bir muhalefetin ortaya çıktığını’ söyledi. Toprak, “O kin tutmaz. Uzlaşmaya büyük ehemmiyet veriyor ve müsamaha gösteriyor. Millet İttifakı’nı yaratan da budur. İttifakın kurulması, Kılıçdaroğlu için büyük sabır ve özveri gerektirdi” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir