AKP’li başkan kendi mahallesi olunca karşı çıktı!

Trabzon’un Maçka ilçesinde Mulaga Vadisi’ndeki Sındıran Mahallesi’nde Kuzeytaş Mad. İnş. Tic. Ltd. Şti. tarafından işletilmesi planlanan ‘Patlatmalı Andezit Taşocağı Ocağı Kırma ve Eleme Projesi’ için Trabzon Valiliği Etraf ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “Çevresel tesir değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verdi.

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Maçka Belediyesi’nin olumlu görüş belirttiği karara, Maçkalı AKP’li Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç karşı çıktı.

Sındıran, Yaylabaşı, Üçgedik, Ormanüstü, Çeşmeler ve Çatak mahallelerinin muhtarları ve yöre halkı taş ocağı projesine karşı bir ortaya gelerek türel gayret başlattı.

Ormanüstü Mahallesi’nden olan AKP’li Ortahisar Belediye Lideri Avukat Ahmet Metin Genç, yürütmenin durdurulmasına yönelik açılan davaya müdahil oldu.

“BURASI HEYELAN BÖLGESİ”

6 mahalle muhtarı ve yöre halkı, taş ocağının yapılacağı Sındıran Mahallesi’nde taş ocağı için ruhsat verilen toplanarak basın açıklaması yaptı.

Vadinin heyelan bölgesi olduğunu söz eden Sındıran Mahallesi Muhtarı İsmail Alevoğlu, “Burada sistematik olarak kaya kopmaları yaşanıyor. Taş ocağındaki dinamit patlamaları ömür alanlarına ve tabiata telafisi olmayan ziyanlar verecektir” dedi.

Yetkililere seslenen Alevoğlu, “Doğamıza, ömür vadimize bu kötülüğü yapmayın. Kader birliği yapmış yöre halkına eziyet etmeyin. Tabiatı gereği sıkıntı kurallarda geçimini sağlayan bu hoş halkın emeklerine kıymayın! Kimseye düşman olmadığımız üzere cet topraklarımızın da düşmanı değiliz. Taş ocağı işletmesine karşı tüm tüzel süreci sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

“HEYELANLA KOPAN TAŞLAR BEŞ DÖNÜM ARAZİYİ KAPLADI”

Taş ocağı yapılmak istenen alanda daha evvel heyelan nedeniyle kopan kayaların neredeyse beş dönüm alanı kapladığını anlatan yöre sakinlerinden Rahman Veyizoğlu, “Biz bu olaylara tekraren şahit olduk, tekrar tıpkı sonu yaşamak istemiyoruz. Burada kamu faydası kelam konusu olamaz. Yöre halkı olacak ormanlarımıza, hayvanlarımıza, tarım yerlerimize sahip çıkacağız” tabirlerini kullandı.

“KAMU FAYDASI YOKTUR, MÜTEAHHİTLERİN FAYDASI VARDIR”

Mahalle muhtarları ve yöre halkının açtığı davada vekil olan CHP Maçka İlçe Lideri Av. Nihan Göktürk ise telaşlarını şu formda lisana getirdi:

*Vadi üzerinde iki aktif taş ocağı var. Artık üçüncü ve dördüncü planlanıyor. Yeniden tıpkı vadi üzerinde maden ocağı planlanması yapılıyor.

*Maçka ilçemizin yüreğine hançer saplanmak isteniyor. Bugüne kadar faaliyeti süren taş ocakları ve HES’lerden gereğince deneyim ederek ne kadar büyük ziyanlar meydana geldiğini hepimiz biliyoruz.

*Halkın talepleri alınmadan, kimseye bir şey sormadan planlama yapılması başlı başına yöre halkını yok saymaktır. Bu alanda hiçbir kamu faydası yoktur, olsa olsa müteahhitlerin ceplerine faydası vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir