Başkan Çolakbayrakdar’dan geleceği şekillendirecek vizyonel projeler

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın ev sahipliğinde özel bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen Proje Tanıtım Programına; AK Parti Kayseri Milletvekilleri Bayar Özsoy ve Şaban Çopuroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Lideri Mustafa Palancıoğlu, AK Parti Vilayet Lideri Fatih Üzüm, AK Parti Bayan Kolları Lideri Meral Koşar, AK Parti Kocasinan İlçe Lideri Selçuk Melekoğlu, MHP Kocasinan İlçe Lideri Hacı Ali Doğan, AK Parti Melikgazi İlçe Lideri Tayyar Şahin, AK Parti Kocasinan Bayan Kolları Lideri Gülhan Dulda İmamoğlu, AK Parti ve MHP idaresi, meclis üyeleri, muhtarlar, iş adamları, oda liderleri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve basın mensupları ile vatandaşlar katıldı.

Başkan Çolakbayrakdar, yeni periyotta kente çağ atlatacak, vizyon projelerini, ‘Çevre Belediyeciliği, Hizmet ve İcraat Belediyeciliği, Toplumsal Belediyecilik, Kültür, Sanat ve Spor Belediyeciliği, İnançlı ve Dirençli Kentler, Vizyoner Belediyecilik ve İştirakçi Belediyecilik’ isimli 7 ana mevzu başlıklarıyla slayt gösterisi eşliğinde anlattı. Lider Çolakbayrakdar, birinci olarak ‘Çevre Belediyeciliği’ mevzu başlığıyla yapılan ve yapılacak çalışmaları aktardı.

“PROJELERİMİZİ, ‘ÇÖZÜM, PROJE VE TOPLUMSAL ODAKLI’ ANLAYIŞIYLA HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Kayseri’nin kalbine dokunacak projelerle Kocasinan’a mahsus ve Kocasinan’ı farklılaştıracak bir kent inşa edeceklerinin altını çizen Lider Çolakbayrakdar, “2015 yıldan bu yana 9 yıllık bir süreçte Kocasinan ve Kayseri için çalışıyor ve üretiyoruz. Birinci misyona başladığımızda ‘Yeni Kayseri Kocasinan’da kurulacak, Kocasinan, Kayseri’nin Yeni yüzü Olacak ’diye argümanlı bir kelamla başlamıştık. Bu kelama, inanarak ve güvenerek söyledik. İnancımız bu bereketli toprakların neler yapabileceğiydi ve güvencimizde milletimizdi. Bu noktada Kocasinan’ın her bir köşesinin birbirinden farklı ortaya koyabileceğimiz, yapabileceğimiz bedelleriydi. Bu bedelleri gün yüzüne çıkartabilmek için 3 başlıkta kendimize çalışma prensibini seçtik. ‘Çözüm, Proje ve İnsan Odaklı’ çalışmaları prensip edindik ve Şükür Allah’a bu 3 ana prensip doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“ŞEHRE, 5 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN KAZANDIRACAĞIZ”

Birinci başlıkta yer alan ‘ÇEVRE BELEDİYECİLİĞİ’ bahis başlığı altında yüzlerce projeyi hayata geçireceklerini belirten Lider Çolakbayrakdar, “Günümüzde en çok konuşulan ve en çok gündem olması beklenen işlerin başında etraf geliyor. İklim değişiklikleri, kuraklık, atıklar ve canlılar olmak üzere bunların hepsi bir bütün olarak çevreyi kapsıyor. Bu noktada 5 yıl içerisinde 1,5 milyon metrekare alanı kapsayan ve yaklaşık 200 noktada park yapmayı hedefliyoruz. Yalnızca park yapmakla yetinmeyeceğiz. Kentin merkezinde ve merkeze yakın yerlerde ağaçlandırma çalışmaları ile 3,5 milyon metrekare orman alanını Kayseri’mize kazandıracağız. Toplamda 5 milyon metrekare yeşil alan kazandırmış olacağız. İklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili dünyada bu mevzulara tahlil aranıyor. Bu noktada yeşillendirme çalışmaları buna en büyük etken olduğu için çalışmalarımız bunun için değerli ve pahalıdır. Bu noktada 120 bin metrekare alanda kurulacak olan yeni bir kent parkı inşa edeceğiz. Maksadımız, gelişim odaklı kıymet üreten bir Kocasinan’dır. Bu bedelin tabi ki bölgeyi önemli manada güzelleştirecektir. Bu ayrıyeten bölgeye bedel odaklı bir noktaya getirmektir. 7’den 70’e herkese bir kıymet üretecek parklar zinciri kazandıracağız. Etraf Belediyeciliği içinde yüzlerce projeyi hayata geçireceğiz. Mithatpaşa’nın akabinde 70 bin metrekare alanda bir parkı daha Zümrüt’e kazandırıyoruz. Ayrıyeten çocuklar için trafik eğitim parkı ile çocuklara trafik eğitimleri verilecek. Orman alanların içerisinde mevcut orman alanların kurtarılması ve eklenmesiyle olacak. Taşhan Fındıklı Mesire Alanında kamp ve trekking üzere alanlar olacak. Yeni Doğan Vefa Ormanı ile Kocasinan’da her bir gözünü açan bebeklerin ismine, merhum olan şahısların ismine ve evlenen çiftler ismine bir orman oluşturacağız. Hacı Mustafa Tarman Biyolojik Gölet çalışması da hayata geçmiş olacak. Binlerce insanın yürüdüğü ve etrafın daha nitelikli olması için Düvenönü, İstasyon, Ahievran ve Hastane Caddesi’ne estetik ve fonksiyonel dokunuşlarla yeni düzenlemeler yapacağız. Kentimizin, imar planlama noktasında bir kimliği var. İnşallah bu dokunuşlarla birlikte daha kimlikli kent haline getirmeyi hedefliyoruz. Kocasinan’ımızda her canlı kıymetlidir. Bu noktada 22 bin metrekare alan üzerinde kuracağımız ve sokak hayvanlarına hizmet verecek olan Sen’Patı Park projesini kentimize kazandıracağız” sözlerini kullandı.

“ŞEHRİ, DÖRT BİR KOLDAN İNŞA EDİYORUZ”

‘Hizmet Ve İcraat Belediyeciliği’ için gece-gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Lider Çolakbayrakdar, “Kocasinan’da bugüne kadar bin 322 km yol yaptık ve bin km daha yol yaparak, toplam 2 bin 347 km yol yapmayı hedefliyoruz. 40 yıllık geleneği, yol aksını değiştirdik ve akıllı kavşaklarla trafiksiz ulaşım aksı kazandırdık. Kentin bütün ulaşım akslarını sırtlayacak ulaşım yolları yaptık. Bekir Yıldız Bulvarı, Ali İhsan Alçı Bulvarı, Ziyagökalp Akıllı Kavşak, Yenidoğan Akıllı Kavşak, Beyazşehir Taşkın muhafaza Kanalı, Yenidoğan Taşkın Müdafaa Kanalı, Asfalt Plenti, Agrega Tesisi ve 138 büyük iş makinası aracı kazandırdık. Güneş Gücü Santrali 100 bin metrekare alana kurulu 6 MW kapasiteli yeni bir tesis daha yapacağız. Generalemir 4,5 km, Ertuğrulgazi 4,8 km, Mithatpaşa Mahallesi 12,8 km, Bekir Yıldız Bulvarı 1 km, Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi 2,4 km, Yunusemre Mahallesi 1 km ve Seyrani Mahallesi 1,75 km üzere yollar yapacağız. Yeni bir tesis daha Erkilet’ e Kafe Sinan Arabidin’i kazandıracağız. Çiftçiden direk vatandaşa ulaşacak olan Organik Pazar Projesini hayata geçireceğiz. Hanım kardeşlerimizin üretimin içerisinde olmasını önemsiyoruz ve bunu için Hanımeli Bayan Kooperatifi ile üretim yapıyoruz. Gereksinim olan yerlerde kapalı semt pazar yerlerini de birer birer hayata geçireceğiz” biçiminde konuştu.

“BAŞIN SIKIŞIRSA DARA, AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR’I ARA”

‘SOSYAL BELEDİYECİLİK’ ile ilgili Türkiye ve Kayseri’de birincilere ve örnek hizmetlere imza attıklarına dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar, “Öncelikle hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Dost Eli ve Dost Mağaza, Çölyak Paketi ve Glütensiz Kafe Sinan’ın yanı sıra Gönül Kazanı ile 65 yaş üstü büyüklerimize ve engelli kardeşlerimize her gün sıcak yemek ulaştırıyoruz. Bugün itibariyle 456 kişinin gönlüne dokunuyoruz. Yatağa bağımlı Meskende Sıhhat Hizmetleri, Dost Kapısı ve Gençlik Aile ve Danışmanlığı üzere çalışmalarımızla vatandaşlarımıza daha kapsamlı hizmet vereceğiz. Maddi olarak her şeyi yapıyoruz ve manevi olarak da her alanda gereksinim sahiplerinin yanında oluyoruz. O kadar farklı dramlar var ki, bu dramlara sahip olmamız lazım. Bunun içinde en ulaşılacak kapı, belediyedir. Bunun için ulaşılacak en değerli nokta belediye lideridir ve şöyle bir sloganı ortaya koydum. ‘Başın sıkışırsa dara, Ahmet Çolakbayrakdar’ı ara’. İşin bir başka tarafında engelli kardeşlerimiz var. Ahievran Mahallesi Eğitim Yerleşkesi, Özel Çocuklar için Mola Konutu ve Manisiz Nakil Aracı hizmetimizle her vakit olduğu üzere engelli kardeşlerimizin yanında olacağız. Kreş ve Gündüz Bakım Konutu de yeni projelerimizin arasındadır” tabirlerine yer verdi.

“ULUSLARARASI KARŞILAŞMALARIN YAPILABİLECEĞİ TESİSLER KAZANDIRACAĞIZ”

‘Kültür, Sanat ve Spor Belediyeciliği’ ile de vatandaşların hayatlarına dokunduklarını söyleyen Lider Çolakbayrakdar, şunları kaydetti: “İnsana ulaşacak ne hizmet varsa biz oradayız. Bu doğrultuda yavrularımız için Kocasinan Spor Kulübü (tekvando, boks, futbol, masa tenisi vb. gibi), Kocasinan Spor Kulübü Tesisi, Masa Tenisi Spor Kompleksi, Kocasinan Akademi Zümrüt, Beyazşehir ve Ziyagökalp Çocuk Kulübü, Sinan Kütüphane üzere çalışmalarımızı hizmete sunacağız. Bilhassa Kayseri’mize memleketler arası karşılaşmaların yapılabileceği masa tenisi tesisini kazandıracağız” .

“TÜRKİYE’DE BÜYÜK ÖLÇEKTE KENDİ İMKÂNLARIYLA DÖNÜŞÜM YAPAN TEK BELEDİYEYİZ”

‘Güvenli ve Dirençli Şehirler’ ile ilçe belediyeler ölçeğinde Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşüm projeleri yapan belediye olduklarına değinen Lider Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak 10 farklı bölgede kentsel dönüşüm yapıyoruz ve bu kentsel dönüşümü bu formda büyük alanda kendi işçi ile kendi kaynaklarınla yapan sayılı belediyeyiz. Yunusemre, Ahievran, Uğurevler, Yenidoğan, Ziyagökalp ve Seyranı üzere yerlerde dönüşüm tüm süratiyle devam ediyor. Bu vakte kadar 3 bin 59 aileye sıcak yuvasını kazandırdık. Kentin her bir köşesinde olması gereken ne varsa, hepsini çok düzgün biliyoruz. Tahlilini de sorununu de biliyoruz. Bilhassa nasıl çözünür derdini güdüyoruz. Argıncık ise karış karış her bir noktayı gezdik lakin itiraf ediyoruz orada hedeflediğimiz noktaya ulaşamadık. Biz, bütün kurallarımızı zorladık. Geldiğimiz noktada asla pes etmeyeceğiz dedik. Allah nasip ederse yeni bir metot. Bir rezerv alanda yeni konutlar. Argıncık içerisinde mülkiyeti olan ve hakkına razı olan zira orada çözümsüzlük noktası, hak konusunda istek göstermemedir. Hakkına razı olana rezerv alandan meskenini vereceğiz ve oradaki vatandaşın problemini çözeceğiz. Kentsel dönüşüm eşittir toplumsal dönüşümdür” diye konuştu.

“BİR BELEDİYE, VİZYONUNU DÜNYA ÖTESİNE TAŞIYOR!”

‘Vizyoner Belediyecilik’ ile kentin kimliğine bağlı kalarak, tarihi ve kültürel bedellerine kıymet kattıklarını vurgulayan Lider Çolakbayrakdar, “Tarihi yapı olan Hızır İlyas Köşkü’nü restore ederek, gök müşahede meskenine dönüştürdük. Bir vizyon daha ortaya koyuyoruz. Birinci Türk Astronot Alper Gezeravcı’ların yetişebilmeleri için bir altyapıya gereksinim var. Bir belediye uzay diye bir vizyon ortaya koyuyor. Bununla yetinmiyoruz ve Astronomi Müzesi’ni hayata geçireceğiz. Bu bölgede Millet Bahçesi Kamp ve Aktiflik Alanı ile Seyir Terası Projesi’nin birçoklarını hayata geçirdik. Kentin en hoş seyredileceği noktada hem Erciyes hem de kenti en düzgün formda temaşa edeceksiniz. Gençlere ve çocuklara astronomi ve uzay ile ilgili Astropark kazandırıyoruz. KOCAFEST üzere teknoloji şenliği yapan bir belediyeye bu yakışır. Teknoloji şenliği yapan 3 belediyeden birisiyiz. Anlattığım projelerin projeleri yapılmış, hazır projeleri anlatıyorum. Bunlar yetmedi başarılı ve belirli kriterde olan öğrencilerimizi Teknoloji ve Bilim Çeşitleri Cern Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi İsviçre ile Teknoloji ve Bilim Çeşitleri Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi İtalya’ya götüreceğiz. Çocuk Köyü, Hoca Hasan Medresesi ve Köyümde Hayat Var projelerini de hayata geçireceğiz. Kocasinan’ın 48 köyü var. Ülkelerin gelecekleriyle ilgili güç, savunma ve sanayi ne kadar kıymetli ve stratejik eser ise tarımda bir o kadar kıymetli ve stratejiktir. O yüzden genç çiftçiler için proje hazırladık. Kentten kırsala göç sağlayan gençlerimizin eğitiminden üretimine kadar her alanda takviye vereceğiz. Üretimsel kalkınma atılımını başlatacağız” sözlerini kullandı.

“KOCASİNAN’DA YAŞAMAK AYRICALIKLIDIR’ DEDİRTENE KADAR ÇALIŞACAĞIZ”

‘Katılımcı Belediyecilik’ ile Türkiye’ye model olan Kayseri Belediyeciliğini ileri bir noktaya taşımak için ‘Ortak aklı’ daha fazla harekete geçirerek, daha çağdaş bir kent inşa edeceklerini söz eden Lider Çolakbayrakdar, “ Ben değil, Kentim Bilir. Herkesi içine kattığımız ‘Ortak aklı’ harekete geçirdiğimiz ve benim bu kentle ilgili dayanak olacağım bir husus var diyen kim var ise onlarla bir ortaya geleceğimiz yeni bir idare ve bağlantı modelidir. Bu kenti, birlikte yönetelim. Bu kenti birlikte her alanda kalkındıralım. Huzur içerisinde yaşanacak bir kent inşa etmenin telaşı içerisindeyiz. Kentte yaşayan bütün canlılara, şefkatle yaklaşmanın telaşı içerisindeyiz. Lakin en değerlisi memnun insanların yaşadığı bir kenti, inşa etmenin telaşı içerisindeyiz. Yeterli ki Kocasinan da yaşıyorum. ‘Kocasinan’da yaşamak ayrıcalıklıdır’ dedirtene kadar durmadan çalışacağız” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir