Bornova Srebrenica’yı unutmadı


Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 28 yıl önce 8 bin 372 Bosnalı Müslüman’ın katledildiği soykırımda yaşamını yitirenler Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği anma töreni, Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde gerçekleşti.

Törende İstiklal Marşı ile Bosna Hersek Ulusal Marşı okundu. Anıtın önüne kırmızı karanfiller bırakıldı. Törene, Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Başkanı Hasan Şehoviç, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Esat Yılmaz, Zambak Boşnak Kadınlar Derneği İzmir Temsilcisi Vasviya Özsan, Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Şair Mehmet Serbest’in okuduğu “Parlayan Güneşin Altında Karanlık Günler” isimli şiir duygu dolu anlar yaşattı.

 

Unutturmayacağız

 Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer, Srebrenitsa’da yaşanan katliamı unutturmamak için her yıl anma törenlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Unutulan soykırımlar tekrarlanır. Bizler Dünya’nın her yerindeki soykırımlara karşıyız. Bir daha olmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Başkanı Hasan Şehoviç, “Sadece Boşnak ve Müslüman olduğumuz için bizi o topraklardan çıkarmak istediler ve soykırım yaptılar. Bizler, en son soykırım suçluları da bulunana kadar susmayacağız. Bu soykırımı hiçbir zaman unutturmayacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir