Floransa’da konutlara yönelik ilginç karar: Kısa süreli kiralama durduruluyor

İtalya’ya gelen milyonlarca turistin esas uğrak noktası olan, Rönesans’ın beşiği Floransa’da konutlara yönelik enteresan bir karar alındı.

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, yaptığı açıklamada, Floransa’nın, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından özel alan olarak belirlenen tarihi kent merkezindeki konutlarda bundan sonra kısa müddetli kiralama yapılmasının durdurulacağını bildirdi.

Başkan Nardella, alınan önlemin geriye dönük olmadığını ve 1 Haziran’dan itibaren geçerli olduğunu, bu karar doğrultusunda yalnızca bu tıp yeni konaklama imkanı sunmak isteyenlere artık müsaade verilmeyeceğini söz etti.

Nardella, bu önlemle gayelerinin “Airbnb” ve öbür kısa müddetli konaklama ve tatil imkanı sunan sitelerin Floransa’nın tarihi kent merkezini bu halde boşaltmasını durdurmak ve lokal konutları korumak olduğunu söyledi.

Nardella, “Bunu durup bu türlü izleyemezdik.” dedi.

Floransa tarihi kent merkezinde halihazırda 8 bin 500 kadar konutun bu halde kullanıldığı tabir ediliyor.

Diğer yandan, sağ koalisyon hükümeti de İtalya’daki kısa periyodik tatil kiralama piyasasına kısıtlamalar getirmeyi öngören bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Tasarının hedefinin, kısa müddetli kiralamaların turizmde mahallî konaklama kapasitesi sunan otel üzere işletmelere nazaran orantısız olmasının önüne geçmek, kent merkezlerinin konut niteliğini korumak ve lokal halkın konut piyasasındaki fiyatlandırmalardan olumsuz etkilenmesini engellemek olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir