Ford’un Efsane Modeli Mustang Ruhunu Taşıyan Mach-E Şimdi Türkiye’de


 

  • Ford’un ikonik modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, tamamen elektrikli yeni Mustang Mach-E, spor otomobil performansını sıfır emisyonlu sürüş heyecanıyla birleştiriyor.
  • Ford’un en gelişmiş teknolojilerine sahip olan Mustang Mach-E, makine öğrenimi, bulut bağlantısı ve yeni nesil SYNC içeriyor.
  • Efsane Mustang’in şık, geniş ve ödüllü tasarımından izler taşıyan Ford’un ilk tam elektrikli SUV’u Mach-E; şimdiye kadar sunduğu en gelişmiş konfor, rahatlık ve sürücü destek teknolojisi ile sınıfındaki çıtayı bir üst düzeye çıkarıyor.

Ford’un %100 elektrikli, sıfır emisyonlu sürüş sağlamak için sıfırdan geliştirdiği ilk seri üretim otomobil olan, efsanevi Mustang ruhunu koruyan Mustang Mach-E, Türkiye’deki otomobil tutkunlarının beğenisine sunuluyor. Binek segmentinde Ford’un ilk elektrikli aracı olan Mustang Mach-E, şirketin elektrifikasyon stratejisi kapsamında önümüzdeki dönemde sunacağı diğer premium elektrikli araçların da habercisi.  

Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Otomotiv sektörü büyük bir dönüşümden geçerken Ford olarak bizler de teknolojilerimizle geleceği bugünden yaşatmayı hedefliyoruz. Elektrifikasyona öncülük etme vizyonumuz ile çıktığımız bu yolda bu kez de Ford’un efsanevi modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, yeni ve %100 elektrikli Mustang Mach-E’yi müşterilerimizle buluşturuyoruz. %100 elektrikli Mustang Mach-E, ikonik Mustang ruhunu korumanın yanı sıra şimdiye kadarki en gelişmiş teknolojileri sıfır emisyonlu sürüş performansıyla bir araya getiriyor” dedi.

Ford’un ilk tam elektrikli SUV’u Mustang Mach-E, elektrikli araç müşterileri için dünyanın en çok satan spor otomobilinin özgürlüğünü, performansını ve ikonik karakterini sunuyor. Duyarlı, enerji tasarruflu, çevre dostu bir güç kaynağına sahip olan Mustang ailesinin bu üyesi, 5,1 saniyeye kadar inebilen1 0-100 km/s hızlanma sağlayabilen versiyonlara ve tek motorlu arkadan itiş (RWD) ve çift motorlu dört çeker (AWD) sürüş seçeneklerine sahip.

Gerçek gücü duyarlılıkla buluşturan Mustang Mach-E’nin standart menzilli (Standard Range) ve önümüzdeki dönemde gelecek olan uzatılmış menzilli (Extended Range) batarya seçenekleri, menzil endişesini ortadan kaldırarak sınıfındaki kuralları baştan yazıyor. Green NCAP tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler kapsamındaki temiz hava ve sera gazı emisyon testlerinden tam not alan Mustang Mach-E, iki şarj arasında 600 km’ye kadar WLTP (Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araç Test Prosedürü) elektrikli sürüş menzili 2 sağlıyor.

Mustang ruhundan hiçbir şey kaybetmeyen, aynı sportif karaktere ve ikonik Mustang hatlarına sahip olan Mustang Mach-E, Ford’un şimdiye kadar sunduğu en gelişmiş konfor, rahatlık ve sürücü destek teknolojisi ile de çığır açıyor. Yeni nesil SYNC, zaman kazandıran önerilerde bulunmak için sürücü davranışlarından öğreniyor 3. Ayrıca, Ford’un en yeni sürüş destek, park etme ve kaza önleme teknolojileri 4 son derece sezgisel, stresi azaltan bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yeni nesil teknolojik özelliklerle donatılan Mustang Mach-E, sürüş dinamiklerini ve duyusal deneyimleri sürücünün ruh haline göre uyarlayan Whisper, Active ve Untamed sürüş modlarını sunuyor, böylece gerek sakin gerekse sportif sürüş isteklerini anında karşılıyor. Coupe silüetli, beş koltuklu SUV, kablosuz güncellemeler (OTA update) ile araç kullanım halinde değilken (veya küçük güncellemeler için kullanım esnasında) yazılım güncellemeleri gerçekleştirerek zamanla kendini daha da geliştirme özelliğine sahip.

 Gelişmiş, verimli performans ile heyecan verici sürüş deneyimi

Benzersiz karakteriyle çekiciliğini ortaya koyan Mustang Mach-E’nin tamamen yeni olan yapısı, performansı artıran ağırlık dağılımından ve tamamen elektrikli aktarma organlarının tork dağıtımından tam anlamıyla yararlanmak için Ford Team Edison tarafından geliştirildi.

Eksi 40 santigrat dereceye kadar test edilen yüksek performanslı bataryalar, çarpmalara karşı korumayla çevrelenmiş su geçirmez bir kasanın içinde sabitlendi. Gelişmiş aktif sıvı ısıtma ve soğutma sistemi; ekstrem hava koşullarında optimize edilmiş performans, geliştirilmiş şarj süreleri ve sürekli yüksek hızlı sürüş için batarya sıcaklıklarını düzenliyor.

Batarya gücü, RWD (Arkadan İtiş) modeller için tamamen yeni, yağ soğutmalı, arkaya monte edilmiş bir AC motora ve AWD (Dört Çeker) modeller için öne monte edilmiş ek bir motora aktarılıyor. Sabit mıknatıslı, senkronize arka motor yalnızca 0,5 saniyede azami tork sağlıyor:

Mustang Mach-E RWD modelleri, standart menzilli batarya (Standard Range) ile 269 PS ve 6,1 saniyede 0-100 km/s hızlanma, önümüzdeki dönemde sunulacak uzatılmış menzilli batarya (Extended Range) ile 294 PS ve 6,2 saniyede 1 0-100 km/s hızlanma, her iki motor ile de 430 Nm tork sunuyor.

  • Mustang Mach-E AWD modelleri, standart menzilli batarya (Standard Range) ile 269 PS ve 5,6 saniyede 0-100 km/s hızlanma, önümüzdeki dönemde sunulacak uzatılmış menzilli batarya (Extended Range) ile 351 PS ve 5,1 saniyede 1 0-100 km/s hızlanma, her iki motor ile de 580 Nm tork sunuyor. 

Mevcut dört çeker sistemi, daha iyi hızlanma ve yol tutuşu için ön ve arka tekerleklere bağımsız olarak tork uyguluyor ve mükemmel Mustang hissini yaşatıyor. Amortisörler, yaylar, viraj demirleri, direksiyon ve aktarma organlarında yapılan özgün, benzersiz ayarlar daha dar, daha virajlı yollar ve daha yüksek hız limitleri için özel olarak uyarlanıyor.

Enerji tasarruflu aktarma organları, Mustang Mach-E RWD modelleri için 600 km’ye kadar elektrikli WLTP (Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araç Test Prosedürü) sürüş menzili ve Mustang Mach-E AWD modelleri için 550 km’ye kadar menzil sunuyor 2. 

Ford Mustang Mach-E’yi şarj etmek hızlı ve basit. Ford, Mustang Mach-E müşterilerine, evden şarjı daha hızlı, daha akıllı ve daha kolay hale getirmek için opsiyonel bir Ford Connected Wallbox sunuyor. 7,4 kW ve 11 kW versiyonları bulunan duvara monte şarj cihazı, Mustang Mach-E’nin bataryasını 7,4 kW ile 8-10 saatte 5, 11 kW ile 6-7 saatte yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar doldurabiliyor.

Mustang Mach-E müşterileri, yolculukları onları nereye götürürse götürsün sürüş deneyimini devam ettirmek için standart olarak iki şarj kablosuna sahip oluyor. 6 metrelik Ford Genel Şarj Kablosu, Türkiye’deki yaygın şarj standardı ile uyumlu ve müşterilerin AC şarj cihazlarına kolayca bağlanmasını sağlıyor 6. 6,7 metrelik Evrensel Ev Şarj Kablosu, Ford Connected Wallbox olmadan bile daha yüksek hızlı şarj için standart ev tipi prizlere ve 32 A mavi endüstriyel prizlere bağlantı sağlıyor.

DC hızlı şarj uyumluluğu da standart sunuluyor. Yüksek güçlü DC şarj cihazı kullanarak 150 kW’a kadar şarj olan Mustang Mach-E Extended Range RWD (Uzatılmış Menzil Arkadan İtiş) modeli, yaklaşık 10 dakikalık şarjla 7 ortalama 119 km’ye kadar sürüş menzili elde edebiliyor. 

Aynı şarj sistemi ile Mustang Mach-E Extended Range AWD (Uzatılmış Menzil Dört Çeker) modeli yaklaşık 10 dakika 7 içinde ortalama 107 km şarj elde edebiliyor. Hem RWD (Arkadan İtiş) hem de AWD (Dört Çeker) Extended Range modelleri, 45 dakika 7 içinde şarj seviyelerini yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkartabiliyor. Mevcut Standard Range (Standart Menzil) modellerde ise bu süre 38 dakikaya kadar iniyor.

Mustang Mach-E ayrıca daha yüksek verimlilik için rejeneratif frenleme ile bataryaya daha fazla kinetik enerjinin geri dönmesine yardımcı olan tek pedalla sürüş (One Pedal Drive) özelliği sunuyor. Güvenlikten ödün vermeden tamamen elektrikli sürüş deneyimi yaşatmak adına hızlanma ve yavaşlama yalnızca hız pedalının hareketi ile kontrol ediliyor. Daha fazla fren gücünün gerekli olduğu durumlarda fren pedalı aktif kalıyor.

 Birinci sınıf yeni nesil entegre teknoloji

Mustang Mach-E, şimdiye kadarki en konforlu ve güven verici Ford deneyimini sunmak için gelişmiş teknolojileri kullanıyor ve hiç olmadığı kadar bağlantılı, üstün performanslı ve kişiselleştirilmiş sürüş deneyimini yaşatıyor.   

Yeni nesil SYNC 3 ile son derece kişiselleştirilmiş bir araç içi deneyim için, kabin sıcaklığından koltuk konumu ve ortam aydınlatmasına kadar 80’den fazla araç ayarı özelleştirilebiliyor. Makine öğrenimi, sürücülerin alışkanlıklarını zaman içinde daha iyi anlamaya ve aracın sürücüye uyum sağlamasına yardımcı oluyor.  

Gelişmiş konuşma tanıma özelliği, eğlence ve navigasyon özelliklerinden kabin ortamına ve telefon görüşmelerine kadar her şeyi kontrol etmek için 15 Avrupa dilindeki doğal, günlük konuşmaları algılıyor. 

Hiçbir ekstra ücrete tabi olmadan önceden yüklenmiş bulunan Apple CarPlay ve Android Auto, kablosuz bağlantıya sahip8. 15,5 inç tam HD dokunmatik ekran; tıklama, yakınlaştırma ve döndürme gibi dokunmatik olarak kontrol edilen; düzenli, kolayca algılanabilir şekilde bilgi sunmak için sadeleştirilmiş bir arayüze sahip. Ekranın altına entegre edilmiş özel kadranı, müzik veya konferans görüşmeleri için sesin hızlı ve hassas şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesi de standart olarak sunuluyor.

Aracın kilidini açmak için B sütunundaki tuş takımına bir yedek kod girilebiliyor, aracı çalıştırmak ve sürmek için de orta dokunmatik ekrana ayrı bir kod girilebiliyor. Mustang Mach-E ayrıca araca yaklaşırken anahtarları tanıyarak sürücülerin tercih ettiği araç ayarlarını kabine girmeden önce uygulayabiliyor. Teknoloji paketi ile sunulan akıllı bagaj kapağı teknolojisi de erişimi kolaylaştırıyor, araca kollar dolu olarak varıldığında arka tamponun altında basit bir ayak hareketiyle tetikleniyor ve bagajın açılmasını sağlıyor.

Yolculuk esnasında, sürücüler seçilebilir sürüş modlarını kullanarak sürüş deneyimlerini modlarına kolayca uydurabiliyor. Whisper, Active ve Untamed modlarının her biri sürücüyü anın içine çekmek için tasarlandı.

Active modu, tamamen elektrikli bir aracın sessiz dinginliğini eğlenceli, heyecan verici Mustang performansıyla dengeleyerek, onu günlük sürüş için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Yumuşak mavi aydınlatma, kabin içinde rahatlık yaratırken EcoMode da enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

Heyecanı artırmak isteyen sürücüler ise Untamed modunu tercih ediyor. Mustang Mach-E’nin tüm potansiyelini açığa çıkaran bu mod; daha keskin bir direksiyon hakimiyeti sağlıyor, gaz tepkisini artırıyor. İç tasarımda ise sportif turuncu aydınlatma, güçlendirilmiş ses sistemi, sürücü ekranında hızlanma ve viraj alma kuvvetlerini yansıtan dinamik algılama çizgileri ile performansı bir üst seviyeye taşıyor.

Mustang Mach-E’nin keyfini çıkarmanın en rahatlatıcı yolunu sunan mod ise Whisper. Daha yumuşak hız pedalı tepkisi, daha hafif direksiyon kontrolleri ve kokpit içindeki en sessiz ortamıyla performans ve gücü konforla buluşturuyor.

Mustang ruhunu yeni nesil teknolojiyle harmanlayan Mach-E, yolculuklardan alınan keyfi doruğa çıkaran sürücü destek teknolojileriyle sınıfındaki kuralları belirlemeye aday:

Öndeki araçla mesafeyi otomatik olarak koruyan, aracın şeridinde kalmasına yardımcı olan Dur&Kalk ve Şerit Takip özellikli Akıllı Uyarlanabilir Hız Kontrolü 4 sistemi gerektiğinde trafikte aracı tamamen durdurup otomatik olarak tekrar hareket ettirebiliyor.  

  • Gelişmiş Otomatik Park Sistemi (Active Park Assist 2.0) 4 sadece tek tuşla paralel ve dikey park alanlarına tam otomatik manevralar sağlıyor.
  • Çarpışma Önleme/Algılama Sistemi (Pre-Collision Assist) 4 yayaları, bisiklet sürücülerini algılayabiliyor, hatta olası bir çarpışmayı algıladığında sürücü uyarılara yanıt vermese bile otomatik olarak fren yaparak güvenliği garanti ediyor.
  • Sürücünün kör noktasını izleyen Şerit Takip Sistemi (Lane-Keeping System) 4, olası bir çarpışma algılandığında şerit değişikliğinin önüne geçiyor.  

Efsane Mustang’i deneyimlemenin yepyeni bir yolu

Mustang Mach-E, uzun ve güçlü kaputu, keskin farları ve üç çubuklu arka lambalarıyla efsane Mustang’in imza dış tasarımından izler taşıyor.   

Gövde altına yerleştirilmiş batarya sayesinde iç mekânda beş yolcu ve bagajları için SUV’un kullanım ve depolama alanı en üst düzeye çıkıyor. 

Akıllıca planlanan ön bagaj, arka koltukların arkasında 402 litrelik ve ön koltukların arkasında 1.420 litrelik yük alanıyla destekleniyor. Ön bagaj ise boşaltıldığında 100 litrelik ilave saklama alanı sağlıyor. 9

Mustang Mach-E, iç mekânın tamamında şık ve modern tasarım ile akıllı işlevselliği birleştiriyor. Dünyanın köklü tasarım ödüllerinden IF Design Awards ile taçlandırılan ve teknoloji paketi ile sunulan B&O Ses Sistemi 10 çift kaportalı gösterge paneli gibi geleneksel Mustang tasarım özellikleri ile harmanlanıyor.

Konfor Paketi ile birlikte gelen panoramik sabit cam tavan; yazın daha serin, kışınsa daha sıcak bir yol deneyimi sunarken iç katmanıyla da ultraviyole ışınlarından koruma sağlıyor.

Tamamen elektrikli yeni Mustang Mach-E, 3.588.600 TL tavsiye edilen başlangıç fiyatıyla Ford Store bayilerinde satışa sunuluyor. Güncel bayi listesine ford.com.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

1 Ford test verileri, 1-ft’lik devreye alma, yani hareketli starttan itibaren kullanılan test metodolojisine dayalıdır.

2 Beyan edilen yakıt/enerji tüketimleri, CO2 emisyonları ve elektrikli sürüş menzili, Avrupa Konseyi (EC) 715/2007 ve (AB) 2017/1151 (son değişiklik tarihi) yönetmeliklerinin teknik gerekliliklerine ve spesifikasyonlarına göre belirlenmiştir. Uygulanan standart test prosedürleri, farklı araç tipleri ve farklı üreticiler arasında karşılaştırma yapılmasını mümkün kılar. Testlerin bazı unsurları değiştikçe, önceki yakıt ekonomisi ve emisyonlarda bazı farklılıklar olacaktır, dolayısıyla aynı arabanın farklı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları olabilir.

3 Dikkatiniz dağınıkken araç kullanmayın. Mümkünse sesle çalışan sistemleri kullanın ve araç kullanırken elde tutulan cihazları kullanmayın.

4 Sürücü destek özellikleri, sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve aracı kontrol etme ihtiyacının yerini almaz, bunları tamamlar.

5 Ford Connected Wallbox’ın 7,4 kW versiyonu, standart menzilli bir aküye sahip bir Mustang Mach-E’yi yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 8 saatte veya genişletilmiş menzilli bir aküyle yaklaşık 10 saatte şarj edebilir. 11 kW versiyonu, standart menzilli bir batarya ile bir Mustang Mach-E’yi yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 6 saatte veya genişletilmiş menzilli bir batarya ile yaklaşık 7 saatte şarj edebilir.

6 Ford Genel Şarj Kablosu (Mod 3), Tip 2 priz kullanan AC şarj ekipmanını destekler.

7 Hedeflenen menzil ve şarj süresi üretici tarafından test edilen değerlere ve WLTP sürüş döngüsüne göre yapılan hesaplamaya dayalıdır. Eklenen tahmini menzil, araç şarj olmaya başladığı andan itibaren şarjın ilk 10 dakikasına bağlıdır. Pil tam kapasiteye ulaştıkça şarj hızı düşer. Sonuçlarınız, en yüksek şarj sürelerine ve bataryanın şarj durumuna göre değişiklik gösterebilir. Gerçek araç menzili; dış unsurlar, sürüş davranışları, araç bakımı ve lityum iyon pilin yaşı ve sağlık durumu gibi koşullara göre değişir.

8 Etkin veri servisi ve uyumlu yazılımı olan telefon gerektirir. SYNC kullanımdayken üçüncü parti ürünlerini kontrol etmez. Üçüncü taraflar, ilgili işlevselliklerinden yalnızca sorumludur.

9 Kargo ve yük kapasitesi ağırlık ve ağırlık dağılımı ile sınırlıdır.

10 Ürün disiplininde iF TASARIM ÖDÜLÜ 2020.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir