‘İsveç’in devasa katil ordusu tek bir şey için inşa edildi: Rusya ile savaşmak’

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması iki Gündür Batı medyasının en kıymetli gündem başlıklarından biri. İsveç’in NATO’ya katılmasının ‘tarihi bir an’ olduğunu yazan İngiliz Telegraph gazetesi NATO muazzam bir askeri takviyeye daha sahip olduğunu yazdı.

İSVEÇ ORDUSU TEK BİR ŞEY İÇİN İNŞA EDİLDİ: RUSYA İLE SAVAŞMAK

Analizin muharriri Robert Clark’a nazaran, İsveç’in devasa katil ordusu yalnızca tek bir şey için inşa edildi, o da Rusya ile savaşmak.

200 yılı aşkın tarafsızlığına karşın, İsveç çağdaş bir askeri güç merkezi olduğuna dikkat çeken muharrir, ülkenin 2020 yılından bu yana hem ordusunun büyüklüğünü hem de bütçesini artırmaya çalıştığına dikkat çekti ve “İngiltere ve Fransa’nın bilakis İsveç’in çok az global konuşlandırması var. Savunma bütçesinin büyük bir kısmını yutacak nükleer cephaneliği olmadığı için konvansiyonel kuvvetlerini modernize etmesinin önünde bir mahzur yok” sözlerini kullandı.

NATO’DAKİ YÜK PAYLAŞIMINA YARAR SAĞLAYACAK

Dikkat çeken tahlile nazaran, İsveç Kuvvetleri güçlerini 2030 yılına kadar 90 bin tam vakitli çalışanı içerecek formda üçte bir oranında artırmayı planlıyor. Yedek kuvvetlerini doldurmak için yılda 8 bin asker eğiten ülke yeni modernize edilmiş kuvvet yapısı ve askeri teçhizatları ile NATO’daki yük paylaşımına büyük ölçüde yardımcı olacak.

ASKERİ TEKNOLOJİSİ DİKKAT ÇEKİYOR

İsveç’in bilhassa sürat, gözetleme ve kapalılık üzere temel ögelerde ileri teknolojiden yararlanma hünerini öven müellif, bu özelliklerin hem Baltık hem de Arktik bölgelerinde NATO güvenliği için kilit rol oynayacağını belirtti:

“İsveç donanmasının Gotland sınıfı akın denizaltıları dünyanın en uygunları ortasında gösteriliyor. Ülkenin gelişmiş askeri teknolojisi, birinci sınıf denizaltılarla bitmiyor. Hava kuvvetleri süpersonik süratlerde uçma yeteneği olan son teknoloji eseri Gripen JAS 39E ile donatılmıştır.”

COĞRAFİ OLARAK KRİTİK BİR KAVŞAK

İsveç’in coğrafik olarak hem Rusya hem de Kuzey Avrupa için inanılmaz derecede değerli bir stratejik kavşakta yer aldığına dikkat çeken Clark, Saint Petersburg ve Kalingrad nükleer bölgesinden çıkan Rus denizaltıları ve gemilerinin, İsveç sularından geçmek zorunda olduğuna dikkat çekerek, ” İsveç’in neredeyse tespit edilemez Gotland sınıfı atak denizaltıları sayesinde Stockholm bu suları denetim edebilir ve bunların Rus donanması tarafından kullanılmasını engelleyebilir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir