Japonya ve Filipinler anlaştı: Güvenlik ve enerji alanlarında iş birliğini artıracak

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu kapsamında New York’ta bulunan Japonya Başbakanı Kişida Fumio temaslarını sürdürüyor.

Kişida Fumio, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ile BM Genel Kurulu marjında buluşarak, ikili ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’na nazaran önderler, iki ülkenin güvenlik, güç ve altyapı alanlarından ikili iş birliğinin artırılması mutabakatına vardı.

Doğu ve Güney Çin Denizi‘ne ait bölgesel meseleleri ele alan iki başkan, Çin‘in bölgedeki “ekonomik baskılarına” karşı da fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmede, Marcos Jr.’ın yakın bir tarihte Japonya’ya ziyaretinin programlanmasına yönelik taraf hükümetlerin hazırlık yapmasında da karar kılındı.

Bölgede “ekonomik baskı” terimi, Pekin idaresinin, muhatap ülkelere taviz verdirmek için endüstriyel sübvansiyonları kullanmak olarak tanımlanıyor.

Görüşme, haziran sonu Filipinler’de misyona gelen Marcos ile Ekim 2021’de başbakanlığı üstlenen Kişida ortasında birinci görüşme olarak kayda geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir