Juventus ligten çekilmek için resmi yazı gönderdi

Juventus’un Avrupa Süper Lig teşebbüsünden çekileceğine dair İspanya medyasında yer alan haberlere ait siyah-beyazlı kulüpten yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Juventus üzere Avrupa Süper Ligi projesinden çıkış prosedürünü uygulamayan Real Madrid ve Barcelona kulüplerine, siyah-beyazlı ekibin bu projeden mümkün çıkışını görüşmek üzere üç kulüp ortasında müzakere periyodu başlatmak için bildirimde bulunuldu.” sözü kullanıldı. Juventus’un açıklamasında, kimi haberlerde UEFA’nın tehdit ettiği savlarının da gerçekle bağdaşmadığı kaydedildi.

Bu ortada, Juventus’un bu açıklamasını Corriere dello Sport gazetesi, “Juventus, Süper Lig dışına” başlığıyla verirken, La Gazzetta dello Sport ise siyah-beyazlı kulübün Süper Lig projesinden ayrılmayı düşündüğünü İspanyol kulüplerine ilettiğini yazdı.

Haksız sermaye karı ve futbolcu transfer kıymetlerini olduğundan farklı göstermek üzere mali yolsuzluklar nedeniyle Mayıs 2021’den beri soruşturma geçiren Juventus’ta eski lider Andrea Agnelli, Avrupa Süper Ligi teşebbüsünün önde gelen destekçilerinden biriydi. Agnelli ve yönetim kurulu, 28 Kasım 2022’de mali yolsuzluk soruşturmasında isimleri geçtiği için istifa etmişti.

İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri 19 Nisan 2021’de Avrupa Süper Ligi teşebbüsünü başlattıklarını açıklamıştı. Birinci formata nazaran, 20 ekibin yer alacağı ligin kurucusu 15 kulüp, tertipte kalıcı olarak kalacak, başkaları ise liglerindeki muvaffakiyet kriterlerine nazaran belirlenecekti.

FIFA, UEFA ve spor kamuoyundan gelen sert yansıların akabinde Real Madrid, Barcelona ve Juventus haricindeki 9 kulüp, bu tertipten çekildiklerini duyurmuştu. UEFA ve FIFA, oluşumdan çıkmayan 3 grubun, kendilerine bağlı tertiplerden ve ulusal liglerden çıkarılması, memleketler arası maçlara oyuncu göndermesinin yasaklanması üzere yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı. Yaşananların akabinde bahis, Avrupa Adalet Mahkemesine kadar taşınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir