Karavan üreticileri talebe yetişemiyor

Pandemi devrinde satışlarını katlayan karavanlara, sarsıntılardan sonra da ağır bir talep geldi. Ülkemizde uzun yıllardır farklı gayelerle kullanılan karavanlar, tatilcilerin de gözdesi oldu. Karavan üreticileri ağır talep sebebiyle teslimatlar için 1 ya da 4 ay sonrasına gün verirken, satışlar da yüzde 150 ile 200 arttı.

AVRUPA-AFRİKA VE KÖRFEZ’DEN İLGİ VAR

Arvi Karavan Yönetim Kurulu Lideri Abdullah Eriş, dala yatırım yapmaktaki temel motivasyonlarının son yıllarda artan araç gereksinimini ithal araçlar yerine yerli ve ulusal imkânlarla karşılayabilmek olduğunu söyledi. Yıllık 100’ün üzerinde karavan üretme potansiyeli olduklarını anlatan Eriş, “Global ölçekte A ve A+ karavan çeşitlerini üretiyoruz. 750 kg üzeri bir yüke sahip olan 3 modelimiz var” dedi. Bir karavanı 1 ile 3 ay ortasında teslim ettiklerini belirten Eriş, şunları söyledi: “Avrupa, Körfez bölgesi ve Afrika üzere dünyanın farklı bölgelerinden talepler geliyor. Yerli karavanlar yakın vakitte ülkemizin önemli ihraç kalemleri ortasında yerini alacaktır.”

ORTALAMA FİYATI 400-500 BİN LİRA

Dolphin Karavan’nın sahibi İsa Türkmen, İzmir’de 2010’dan bu yana çekme ve moto karavan üretimi yapıyor. İşlerinin yüzde 150 arttığından bahseden Türkmen, 4 ay sonrasına gün verebildiklerini söyledi. ‘Kötü günlere karşı konutumun önünde karavan olsun’ fikrinin yaygınlaştığına vurgu yapan Türkmen, çekme karavan fiyatının ortalama 400 bin lira, moto karavanında aracın getirilmesi halinde iç dizaynının 500 bin lira olduğunu açıkladı. Almanya’ya ihracat yaptıklarını söyleyen Türkmen, merdivenaltı üretime karşı da vatandaşın çok dikkatli olmasını istedi.

Karavan alırken nelere dikkat edilmeli?

Karavan alırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle: Kalite ve güvenlik gözden kaçmamalı. Karavan üreticilerinin ve markalarının O1, O2, TSE, İSO vb. sertifikalarına dikkat edilmeli. Karavanlarda kullanılan tüm girdilerin özel ve küresel standartlara sahip olması, memleketler arası otoritelerce onaylı eserlerin kullanılmış olması emniyet ve güvenlik açısından çok kıymetli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir