Kral kelebekleri göçlerinde güneş enerjisi kullanıyor

ABD’li bilim insanlarının çalışmasında, kral kelebeklerinin her sonbaharda Kanada’nın güneyinden Meksika’ya yaklaşık 5 bin kilometrelik göç seyahati yaptığı belirtildi.

Kral kelebeklerinin kanat uzunluğunun 7-10 santimetre olduğuna dikkati çekilen çalışmada, kanatlardaki renk dağılımının uzun seyahate tesirleri iki evrede incelendi.

Çalışmanın birinci kademesinde, yazın üreme periyodunda, sonbaharda göç sırasında ve kışı geçirdikleri Meksika’da toplam 400 yırtıcı kral kelebeği toplandı.

KANATLARDAKİ RENK DAĞILIMI GÖZLEMLENDİ

Dişi ve erkek kelebeklerin hayatlarının farklı etaplarında kanatlarındaki turuncu, siyah ve beyaz renk dağılımının değişimi gözlemlendi.

Araştırmacılar muvaffakiyetle göçü tamamlayan kral kelebeklerinin kanatlarındaki beyaz oranının, başarısız türdeşlerine kıyasla yüzde üç daha fazla olduğunu buldu.

İkinci evrede ise kral kelebekleri, yakın akrabası olan Danaid sınıfından Amerika’ya has 6 göç etmeyen tıp ile karşılaştırıldı.

Göç etmeyen akrabalarına nazaran, kral kelebeklerinin kanatlarındaki beyaz beneklerin daha büyük olduğu tespit edildi.

GÜNEŞ GÜCÜNÜ KULLANIYORLAR

Araştırma müelliflerinden Andrew Davis, “Kanatları uçuş sırasında açık duran kral kelebekleri, göç yolunda çok güneş ışığına maruz kalıyor. Yolu binlerce yıldır katettikten sonra güneş gücünü kullanarak aerodinamik verimliliklerini artıracak bir adaptasyon geliştirmişler.” tabirlerini kullandı.

Güneş ışınlarının radyasyon düzeyi arttıkça beyaz beneklerin sağladığı avantajın azalacağını kaydeden Davis, iklim değişikliği karşısında kral kelebeklerinin yeni adaptasyonlar geliştirerek hayatta kalabileceğini belirtti.

Davis, kral kelebeklerinin günde ortalama 10 saat uçarak 60 günde göç seyahatini tamamladıklarını lisana getirdi.

Araştırmanın sonuçları “Plos One” mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir