METEOROLOJİ UYARDI! Toz taşınımı bekleniyor! Toz taşınımı nedir? Zararları… Toz taşınımı hangi illerde? Toz taşınımı nereden?

Meteoroloji Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istedi. Toz taşınımı nedir? Toz taşınımı ziyanları… Toz taşınımı hangi vilayetlerde? Toz taşınımı nereden?

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Toz taşınımı, kısaca yerdeki tozun rüzgarın tesiriyle havaya taşınması olarak tanımlanabilir. Atmosferdeki en baskın aerosol çeşitlerinden bir tanesi olan Mineral Toz Partikülleri (Çöl Tozları), Dünya ekosistemi için büyük değer taşır.

TOZ TAŞINIMI NEREDEN?

Türkiye, coğrafik pozisyonu prestijiyle dünyadaki en kıymetli iki toz kaynağı olan Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının tesiri altında bulunmaktadır.

Suriye ve Irak hududuna yakın yerleşimlerimiz başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Konya-Karaman havzası toz taşınımından en fazla etkilenen yörelerimizdir.

TOZ TAŞINIMI HANGİ VİLAYETLER?

Rüzgarın, cumartesi yurt genelinde güney istikametlerden lodos halinde kuvvetli, Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu ve Karadeniz’de fırtına, yer yer kısa vadeli kuvvetli fırtına, yüksek kısımlarda tam fırtına, pazar günü ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’da fırtına, yer yer kısa müddetli kuvvetli fırtına formunda esecek.

TOZ TAŞINIMI ZARARLARI

Toz taşınımının, hava kirliliğini artırması sonucu artış gösteren teneffüs yolu hastalıkları, enfeksiyonlar ve alerjiler nedeniyle insan sıhhatini olumsuz tarafta etkilediği de bilinmektedir. Ayrıyeten Afrika’da yapılan çalışmalarda, bilhassa çocuklarda görülen menenjit hastalığı ile toz fırtınaları ortasında kıymetli bir alaka olduğu görülmüştür.

Bu nedenle, kum ve toz fırtınaları oluşmadan evvel kestirim edilerek, yetkililerin tedbir almaları, halk sıhhati başta olmak üzere, bu olayların olumsuz tesirleriyle gayret etmek için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir