Sarıçam ormanlarındaki bozayı, vaşak, domuz ve kurtları fotokapanlar görüntüledi

Kars‘ın Sarıkamış ilçesindeki sarıçam ormanlarında yaşayan bozayı, vaşak, domuz ve kurtların hareketliliği fotokapanlar ile kaydedildi.

KuzeyDoğa Derneği tarafından 2006 yılında başlatılan “Büyük Etoburların Araştırılması” projesi kapsamında, sarıçam ormanlarıyla çevrili Allahuekber Dağları Ulusal Parkı’nın, Hamamlı, Komdere, Suludere, Cıbıltepe, Acısu, Handere ve Keklik vadisi bölgesine fotoğraf ve görüntü çekebilen 62 fotokapan yerleştirildi.

Bölgede daima gözlenen yaban hayvanlarının popülasyonları da takip ediliyor.

Fotokapanlarca bu kış döneminde, Kafkas vaşağı, bozayı, kurt ve domuzların hareketlilikleri kaydedildi.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, AA muhabirine, Tabiat Muhafaza Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Iğdır, Utah ve Koç üniversiteleri ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri projeyle yaban hayatını izlemeye ve araştırmaya devam ettiklerini söyledi.

“Fotokapan çalışması çok önemli”

Sarıkamış’ta bilhassa ulaşılamayan alanlarda adeta ilim insanlarının gözü olan fotokapanların çalıştığını anlatan Çoban, şöyle konuştu:

“Bu şiddetli kurallarda birtakım kameralarımızdaki imgelere erişmeyi başardık. Kurdun, bozayının ya da vaşağın yeni yağmış karın üzerinde geçişlerini gözlemliyoruz. Fotokapan çalışması burada çok kıymetli. Hem yaz hem kış uygulaması gerekiyor. Yaz ve kış hayvanların hareketleri değişiyor. Yazın daha sessiz bölgelere çekilen vaşaklar, kurtlar, kışın ormanın kenarına gelebiliyorlar. Biz bunu fotokapanlar sayesinde görebiliyoruz.”

Çoban, fotokapanların bilim beşerlerine çok büyük yarar sağladığına işaret ederek, “Bu sayede hayvanların hareketlerini ve davranışlarını görüyoruz. Hayvanların hareketleri, davranışları, bilhassa bulduğumuz kaşınma ağaçlarına yerleştirdiğimiz kameralar, kışın hayvanların ağaçları tek tek denetim ettiklerini, gen kokularını bu ağaçlara bırakarak yıl uzunluğu bu rutini devam ettirdiklerini ortaya çıkardık. Bu çalışmalar devam ettikçe yeni fikir ve niyetler ortaya çıkıyor.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir