Srebrenitsa Soykırımı’nın 28’inci anma yılı! Dünyanın dört bir yanından taziye mesajı yağdı…

Birleşmiş Milletler’in İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’da gerçekleşen ‘vahşet’ olarak tanımladığı Srebrenitsa Soykırımı’nın 28’inci anma yılında taziye iletileri paylaşıldı. Bugün soykırımda hayatını kaybetmiş 30 şehidin kalıntıları toprağa verildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “Srebrenitsa’nın Soykırımı Anma Günü, tanım edilemez birçok trajediyi içinde barındırıyor; 8.372 temiz insanın katledildiğini ve sayısız tecavüz ve azap cürmünü hatırladığımız bir gün” sözlerini kullandı.

Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan İskoçya’nın Birinci Bakanı Humza Yousaf “Geçmiş kusurların hiçbir vakit tekrar etmemesinden emin olmak için Srebrenitsa katliamının aklımızda tutmamız önemlidir” dedi.

Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Lideri Borjana Kristo, anma gününe katılarak “Srebrenica’nın muazzam acısı, hiç kimsenin bir daha asla pakların kutsallığı üzerine yeni ayrımlar inşa etmediği ebedi bir hatırlatma olsun” iletisini paylaştı.

‘AVRUPA SORUMLULUĞUNU VE KORUMADAKİ BAŞARISIZLIĞINI HATIRLIYOR’

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kurul Üyesi Oliver Varhelyi ile ortak paylaştığı iletisinde “Yirmi sekiz yıl evvel, Avrupa tarihinin en karanlık sayfalarından biri yazıldı. Srebrenica’daki soykırım kurbanlarının ve hayatta kalanların aileleri ve arkadaşlarının tasasını ve acısını paylaşıyoruz.

Avrupa sorumluluğunu ve müdafaadaki başarısızlığını hatırlıyor. Bugün, Avrupa kıtasında savaş yine şiddetlenirken, barışı ve ömrü korumak için daha düzgününü yapmaya ant içiyoruz.

Silahlı çatışmanın sonuçlarını anan Avrupa Birliği, Bosna ve Hersek’in egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yineler. Bir aday ülke olarak Bosna-Hersek’in geleceği Avrupa Birliği içindedir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir