Taliban bile karşı! Akraba atamalarına yasak

Afganistan’da 2021’de ABD’nin geri çekilmesiyle idaresi ikinci sefer ele geçiren Taliban, Afgan yetkililerin akrabalarını hükümet kurumlarına atamasını yasakladı. Taliban lideri Hibeytullah Ahudzade, yayınladığı kararnameyle yetkililere oğullarını ve öbür akrabalarını vazifeden alma talimatı verdi. Kararnamede, bundan sonra hükümet yetkililerinin akrabalarını devlet takımlarına atamaması istendi.

Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinden sonra Batı yanlısı hükümette yer alan çok sayıda isim ülkeden kaçmış ya da vazifeden alınmıştı. Boşalan takımlara tecrübesiz bireylerin akrabalık ilgileri üzerinden getirildiği tenkitleri bir müddettir gündemdeydi.

Son periyotta birtakım üst seviye Taliban önderlerinin oğullarını hükümet vazifelerine ataması yansılara yol açmıştı.

Afganistan, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin akabinde giderek büyüyen ekonomik ve insani kriz nedeniyle güç bir periyot yaşıyor. Yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin akabinde dış yardımların kesilmesiyle ve Taliban’a yönelik yaptırımlarla ülkede milyonlarca kişi açlık riskiyle karşı karşıya kaldı.

Kadın haklarına yönelik kararlarıyla da memleketler arası alanda reaksiyon çeken Taliban ise, yabancı yardımların tekrar başlatılması için görüşmeleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir