UEFA resmen soruşturma başlattı! Barcelona tarihi bir felakete sürükleniyor

İspanya’yı çalkalayan Negreira Davası nedeniyle UEFA, Barcelona‘ya soruşturma başlattığını açıkladı. Yapılan açıklamada vakit içinde bahse ait daha fazla bilgi paylaşılacağı belirtildi.

“UEFA MÜFETTİŞLERİ SORUŞTURMA İÇİN ATANDI”

UEFA’dan yapılan açıklamada, “UEFA Etik ve Disiplin Komitesi müfettişleri, ‘Negreira Davası’ ile kontaklı olarak Barcelona‘nın UEFA tarafından belirlenen yasal çerçeveleri ihlal ettiğine ait bir soruşturma için atanmıştır. Bu hususla ilgili daha fazla bilgi vakit içinde duyurulacaktır.” sözleri kullanıldı.

“NEGREIRA DAVASI” NEDİR?

Maliye’nin vergi kaçırıldığı kuşkusuyla Negreira’nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL şirketiyle ilgili birtakım hesapları incelemesinin akabinde Barcelona‘nın bu şirkete 2001-2018 yılları ortasında toplamda 7,3 milyon avro ödediği ortaya çıkmış ve Katalan takımının ödemeler karşılığında hakemlerle ilgili bilgiler aldığı öne sürülmüştü. Savcılık bahisle ilgili yürüttüğü soruşturma sonrasında Negreira dışında Barcelona Kulübüne, eski liderlerden Jose Maria Bartomeu ve Sandro Rosell ile eski iki yöneticiye karşı, “sporda yolsuzluk, kulüp idaresinde usulsüzlük ve geçersiz ticari doküman düzenlemek” suçlamalarıyla dava açmasını talep etmişti.

BARCELONA MEN CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

İspanya Ceza Kanunu’nun 286. hususuna nazaran kelam konusu cürümler, 6 aydan 4 yıla kadar mahpus, 1 yıldan 6 yıla kadar özel ticari işlerden men ve para cezası içeriyor. Öte yandan Real Madrid, CTA, La Liga kurumu, İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) ve UEFA mevzuyu yakından takip ettiklerini açıklamıştı. Barcelona’nın gelecek dönem için Şampiyonlar Ligi’nden men cezası alabileceği de sav ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir