Yağdonduran Geçidi tarih oldu

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas’’ta Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Coğrafi pozisyonuyla kuzey-güney istikametinde Orta Karadeniz kıyısını iç bölümlere ve Güneydoğu’’ya bağlayan Sivas’ın doğu-batı tarafında de İran sonundan Çanakkale’ye kadar Anadolu’yu kat eden D-200 Devlet Yolu güzergahında bulunduğunu anımsattı. Pozisyonu gereği Sivas’ın Türkiye’nin tüm kara ve demiryolu güzergâhlarının ortasında bir köprü niteliği de taşıdığını vurgulayan Uraloğlu, bu nedenle Sivas’ın ulaşım ağını güçlendirecek tüm projeleri yakından takip ettiğini söyledi. Sivas’ın ulaşım ve haberleşme yatırımları için ağır çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Uraloğlu, “Bugüne kadar Sivas’ın ulaşım ve irtibat altyapısı için yaklaşık 171 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. 2002 yılında 24 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 836 kilometreye, 7 kilometre olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 585 kilometreye yükselttik. Sivas’ı Erzincan’a, Kayseri’ye, Tokat’a, Yozgat’a ve Kahramanmaraş’a bölünmüş yollarla bağladık” dedi. Uraloğlu, bugün açılışını yaptıkları Yağdonduran Tüneli ile 253 milyon lira, Numune Hastanesi Farklı Düzeyli Kavşağı ile 196 milyon lira olmak üzere toplam 450 milyon liralık ekonomik çıkar sağlanacağının da altını çizdi.

41 MİLYAR 404 MİLYON LİRA BEDELLİ 21 KARAYOLU PROJESİ

Bakan Uraloğlu, Şarkışla-Kaynar, Hafik-Doğanşar, Sivas-Çamlıbel-Tokat, Reşadiye-Gölova-İmranlı Ayrımı yolları üzere birçok projeyi hayata geçirdiklerinin de altını çizerek, Sivas Karayün Celalli Yolunda Eğri Köprüsü ile Eski Sivas- Malatya yolu üzerindeki tarihi Fadlum Köprüsünün tamiratını da yaptıklarını anlattı. Sivas’ta 22 yıl evvel hiç tünel bunmadığına dikkat çeken Uraloğlu, “3,8 km uzunluğunda 3 tünel inşa ettik. Şu anda da 41 milyar 404 milyon lira proje bedeli ile 21 farklı karayolu projesine devam ediyoruz. Bunların en değerlilerinden ikisi, açılışı için bir ortaya geldiğimiz Yağdonduran Tüneli ve Bağlantı Yolu ile Numune Hastanesi Köprülü Kavşağı projelerimizdir” dedi.

SİVAS İLE MALATYA YÜKSEK STANDARTLI YOLLA BİRBİRİNE BAĞLANDI

Uraloğlu, Sivas’ta Yağdonduran Geçidinin 1.750 metre rakımda bulunduğunu ve geçit üzerinden yapılan 1.567 metre uzunluğundaki Yağdonduran Tüneli’nin bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında çift tüplü olarak inşa edildiğini açıkladı. 1.674 metre kotunda başlayan tünelin yüzde 2 eğimle devam ederek 1.705 metre kotunda sona erdiğine işaret eden Uraloğlu, tünel projesinin toplam uzunluğunun ilişki yolları ile birlikte 5 kilometreye ulaştığına dikkat çekti. Kış aylarında ağır kar yağışı, buzlanma ve tipi nedeniyle vakit zaman aksayan ulaşımın, tünel konforuyla kesintisiz hale geleceğini vurgulayan Uraloğlu şöyle konuştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir